Zasady gry Trójlistki

1.Francuzi nazywają tę grę „La Belle Lucie”, może ze względu na ładny układ, gdzie cała talia zostaje od razu odkryta w siedemnastu wachlarzach po trzy karty w każdym, z jedną kartą odłożoną na boku.

2.Celem tego pasjansa, podobnie jak i większości innych, jest „uwolnienie” wszystkich asów, które utworzą bazy dla poszczególnych kolorów. Asy umieszczamy nad układem lub z boku, jak nam wygodniej. Aby ukończyć grę należy utworzyć pakiety uporządkowane rosnąco od asa do króla w odpowiednim kolorze.

3.Końcowe karty (czyli te, które znajdują się na wierzchu wachlarza) oraz pozostała karta z boku mogą być przekładane pod warunkiem, że zostanie zachowany malejący liczbowo porządek w odpowiednim kolorze dla danego wachlarza. W jednym ruchu można przełożyć tylko jedną kartę. Wymagane jest tu przestrzeganie pewnej strategii, dlatego uważaj, kiedy dokładasz karty do wachlarza, ponieważ każda z kart po jego lewej stronie stanie się niedostępna, gdy położysz na niej inną. Wolne miejsca po przełożeniu wszystkich kart z danego wachlarza nie mogą być ponownie zajęte.

4.Jeżeli nie masz już więcej możliwości ruchu, możesz rozłożyć układ ponownie, pozostawiając karty, które udało ci się wcześniej odłożyć na odpowiednie bazy. Pamiętaj, żeby najpierw potasować dokładnie karty, a dopiero potem tworzyć nowe wachlarze. Jeżeli zostanie ci jedna lub dwie karty, ułóż z nich osobny wachlarz. W jednej grze masz prawo ponownie rozłożyć układ dwa razy.

Wariant:
Niektórzy gracze najpierw wykładają cztery asy formując bazy dla poszczególnych kolorów, a potem rozkładają szesnaście wachlarzy po trzy karty..

Jeden komentarz do “Zasady gry Trójlistki”

  1. A Królów nie można odłożyć na puste pole? Króle stanowią straszną blokadę w przypadku braku takiej możliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *